''Δεν θα πάω σήμερα για ψώνια, έχω χρόνο'', αυτό κύριες και κύριοι είναι το μεγαλύτερο ψέμα που λέμε στον εαυτό μας τις γιορτές, κερδίζει ακόμα και το ''ναι, μαμά έφαγα τον κουραμπιέ σε πιάτο'' και το ''αυτή τη χρονιά θα ξεκινήσω γυμναστήριο''.
Δες εδώ
''Το φυλαχτό ή φυλακτό ή γούρι, το περίαπτον των αρχαίων Ελλήνων, αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα "μαγικά" μέσα με τα οποία επιδιώκεται άλλοτε η αποτροπή και πρόληψη κακού και άλλοτε η επίτευξη αγαθού και ευδαιμονίας, όπως σημειώνει ο Έλληνας λαογράφος Γεώργιος Μέγας στα "Ζητήματα ελληνικής λαογραφίας''.Δες εδώ
Έχουμε μπει για τα καλά σε χριστουγεννιάτικο κλίμα, οι γειτονιές έχουν γεμίσει λαμπάκια και άγιους βασίληδες (που κρέμονται επίφοβα στα μπαλκόνια) ενώ οι πρώτες λίστες με τα ψώνια και τα πράγματα που πρέπει να κάνουμε πριν έρθουν οι μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς έχουν κάνει την...
Ladies and gentlemen, το νέο μας jamjar!
(ψαλίδι, κορδέλλα κτλπ, κτλπ)
Όλη η ομάδα του jamjar και πάντα με τη βοήθεια του πολυαγαπημένου skroutz (ναι! έχουμε δίπλα μας τους καλύτερους!), δούλεψε επί μήνες με πολύ κέφι και ατέρμονο ζήλο για έναν και μόνο σκοπό: να κάνει την...
… ένας swingχαρούμενος ήχος τάραξε αιφνιδιαστικά την ησυχία του δωματίου, εκείνη τινάχτηκε και πέταξε ασυναίσθητα το πενσάκι στο τραπέζι. Πριν προλάβει να προσγειωθεί στη γη και να αποτινάξει για όσο χρειαστεί την έξαρση του καλλιτέχνη, η φίλη της στο τηλέφωνο άρχισε να παραληρεί, διηγούμενη μία ιστορία με το παλιό αφεντικό της «που μόνο εσύ θα μπορούσες να καταλάβεις», όπως της είπε. Χαχανίζοντας, διέκοπτε στη μέση της ιστορίας για να πει στην Κλαίρη κάθε τόσο «Πόσο μου λείπεις ρε…!» κι ας είχαν περάσει μόνο 2 εβδομάδες από τη μέρα που η Κλαίρη αποφάσισε να αφήσει πίσω της την παλιά της δουλειά και να ακολουθήσει το όνειρό της! Το τηλέφωνο έκλεισε, αφήνοντάς την να κοιτάζει από το παράθυρο ονειροπολώντας και νιώθοντας πιο σίγουρη αισιόδοξη και παθιασμένη, από ποτέ! «Θα τα καταφέρω!»